Pozwólcie nam pracować! Ruszyła nasza pierwsza petycja

Zbieramy podpisy: Pozwólcie nam pracować!

Zbieramy podpisy pod apelem o zniesienie zakazu pracy dla osób, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Podpisujcie i udostępniajcie, jeśli chcecie dla nas całego życia!

Link do petycji: https://naszademokracja.pl/petitions/pozwolcie-nam-pracowac

Do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej

Treść apelu:
W Polsce rodziców dzieci z niepełnosprawnością stawia się przed wyborem: praca albo opieka. Prawo zabrania pracy zarobkowej osobom, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Chociaż trudno jest sprawować obowiązki opiekuna i pracować na pełnym etacie, to jednak tylko w skrajnych przypadkach opieka nad dzieckiem zmusza do całkowitej rezygnacji z pracy.

Za 1406 zł netto miesięcznie rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością zamienia się w niewolników. Za tyle matki, ojcowie, opiekunowie, muszą opłacić rachunki, wyżywić rodzinę, sfinansować terapię, zapewnić sobie i dzieciom minimum godnej egzystencji.

Rezygnacja z pracy utrudnia im powrót do zawodu, skazuje na społeczną izolację, depresję, łatkę osób biernych, niezaradnych, niewiele wartych. Z czasem gasną, wypalają się, umierają dla świata w czterech ścianach swoich domów.

Apelujemy do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o solidarność z rodzicami i opiekunami dzieci z niepełnosprawnością i jak najszybsze zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

Dlaczego to jest ważne:

Zbyt rygorystyczne prawo utrzymuje szkodliwą społecznie fikcję, karze uczciwych i zachęca do nadużyć. Obecne przepisy generują szarą strefę, ograniczają wpływy podatkowe do budżetu, spychają matki i ojców na margines życia społecznego, odbierają im godność. Dyskryminują tysiące kobiet i mężczyzn znajdujących się w najtrudniejszej życiowej sytuacji. Pogarszają status materialny rodzin dzieci z niepełnosprawnością. Legalna praca, nawet w ograniczonym wymiarze, zapewni im bezpieczną egzystencję, pozwoli opłacić kosztowne zabiegi lub rehabilitację, da ludziom doświadczonym przez los szansę samorealizacji, uwolni tkwiący w nich potencjał. Będzie najlepszą terapią dla całej rodziny. Pozwoli matkom, ojcom i dzieciom nie tylko przetrwać, ale cieszyć się „całym życiem”.