Dla prasy

„Chcemy całego życia!” na Kongresie Kobiet

Na IX ogólnopolskim Kongresie Kobiet, organizowanym w dniach 9-10 września w Poznaniu (po raz pierwszy poza Warszawą) pod hasłem „Alert dla praw kobiet”, porozmawiamy o realnych problemach Polek i Polaków i o naszej kondycji jako społeczeństwa. Wyrazimy swój sprzeciw wobec przemocy, dyskryminacji i wykluczenia. Ważnym głosem w tej dyskusji będzie centrum „Chcemy całego życia!”, poświęcone osobom z niepełnosprawnością i ich bliskim, objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, dr. Adama Bodnara.

Podczas dwudniowego cyklu paneli i warsztatów osoby z niepełnosprawnością, ich rodziny, opiekunowie, społecznicy i terapeuci będą debatować, edukować, rozwiązywać problemy. Rodzice dzieci z autyzmem zaproponują szereg zmian systemowych, które mogą przynieść wymierne korzyści całemu społeczeństwu. Osoby z niepełnosprawnością opowiedzą o swoich doświadczeniach i pragnieniach. Szczerze porozmawiamy o ich przyszłości, wskazując konkretne rozwiązania, jakie powinniśmy przyjąć, by tę przyszłość zabezpieczyć. Na wesoło poprowadzimy warsztaty dla strudzonych matek-Polek; w poważniejszym tonie opowiemy o języku, który określa świadomość. Zaproponujemy systemowe usprawnienia w terapii osób przeżywających kryzys zdrowia psychicznego. W Parku Kobiet będziemy służyć radą i pomocą w czasie eksperckich dyżurów. Tam też planujemy wystawę prac artystów z porażeniem dziecięcym oraz fotografii i wierszy dedykowanych dzieciom z niepełnosprawnością. A że łamiemy stereotypy, nie zabraknie też rozrywki – jak podczas sobotniego występu „tłukącej szklane sufity z półobrotu” artystki z niepełnosprawnością.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zmieniać rzeczywistość osób z niepełnosprawnością i ich bliskich. Zapraszamy mamy z dziećmi, neurotypowymi i neurowyjątkowymi – stworzymy dla nich kącik wytchnienia. Zapraszamy dorosłych z niepełnosprawnością – zapewnimy udogodnienia dla osób niesłyszących i ze spektrum autyzmu; zadbamy też o komfort osób z dysfunkcją wzroku oraz poruszających się na wózkach.

Będzie ciekawie, odważnie, kolorowo! Bo przecież „chcemy całego życia!”

Anna Duniewicz, opiekunka Centrum „Chcemy całego życia!”, mama Krzysia z autyzmem
(ania.duniewicz@gmail.com, 505-905-928)

Udział we wszystkich kongresowych wydarzeniach jest bezpłatny, otwarty dla kobiet i mężczyzn, po wcześniejszej rejestracji na stronie:
https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/register-user/kongresy_kobiet/ix_kongres_kobiet/rejestracja

Nasze zaproszenie w mediach społecznościowych oraz szczegółowy program centrum dostępne są na następujących stronach:
Pełny program (do pobrania: wersja PDF) || Wydarzenie na Faceboku